Karton Kutu Çizimleri

Ümit Ambalaj şirketi olarak ambalaj konusunda sizlere en iyi hizmeti vermek için çalşıyoruz.

Karton Kutu Çizimleri

Karton Kutu Çizimleri FEFCO Standartlarında yer alan kutu çeşitleri aşağıda yer almaktadır.

Karton Kutu Çizimleri

FEFCO 0201 Standard Kutu
Standard kutunun bütün kapakları aynı boydadır. Dış kapakları kutunun ortasında birleşir. İç kapakları arasında kalan mesafe, kutu boy- en orantısına bağlı olarak değişir. Pek cok ürünün ambalajı olurlar. Ürünün tabanlarda daha iyi korunması istenirse kutu kapakları arasında kalan bosluğa ölçüye uygun bir parça yerleştirilir. Bu yöntem özellikle birden fazla dalgadan üretilen ve birçok ürünün paketlendiği kutularda kutu tabanında oluşan kademe farkını ortadan kaldırmak için kullanılır. Böyle durumlarda daha az ekonomik olan 204 nolu kutu da kullanılabilir.
standart koli

FEFCO 0202 Çift Taraftan Bindirmeli Kutu
Standard kutudan farkı tüm kapak boylarının belirlenen ölçülerde uzun tutularak, dış kapakların üstüste bindirilmesidir. En kapakları arasındaki boşluğu, üretim ve kullanım açısından ekonomik hale getirmenin bir başka yolu olan bu çözüm, genellikle ağır ürünlerin ambalajı olarak kullanılır. Aksi halde kutu tabanı yere paralel gelmeyeceği için istifte problem yaratır. Bu tiplerin kapakları genellikle tel dikişle kapatılır.
çift taraflı bindirmeli koli

FEFCO 0203 Tam Kapaklı Kutu
Kutu dış kapaklarının tam olarak üstüste bindirildiği bu tip, çökmeye dayanıklıdır. Genellikle en ölçüsü dar olan ve yan yüzü üstüne istiflenen kutular, başlarda oluşan mukavva katı nedeniyle istife dirençlidir.
tam kapaklı koli

FEFCO 0215 Geçme Tabanlı Kutu
Kalıplı kutu çeşitlerinden olan bu kutu, bant gerektirmeden belirli bir sıra ile kapatılınca kilitlenen alt ve üst kapakları nedeniyle genellikle tüketici ambalajı olarak değerlendirilir. Eklemesi kutu üreten firmada genellikle yapıştırma olarak yapılır.
geçme tabanlı koli

gecmelitabanlikutu

FEFCO 0301 Teleskopik Tava
Kalıplı veya standard olarak üretilen bu tavalar, düz şekilde sevk edilirler. Kurulduktan sonra köşeleri kullanıcı firma tarafından yapıştırılır veya dikilir. Ülkemizde yaygın olarak kesme çiçek ambalajı olarak kullanılır.

FEFCO 0320 Teleskopik Kutu
İki tane 0200 kodlu tek taraftan kapaklı kutunun ağızları yüzyüze gelecek şekilde biribiri üzerine geçmesi ile oluşur. Genellikle iç ve dış kutu farklı oluklu mukavvalardan üretilir. Yan duvarlarda çift kat mukavva kalınlığı olması kutunun dayanıklı olmasını sağlar. Özellikle narenciye ambalajı olarak kullanılan bu tiplerde, kutunun çökme değeri, iklim koşulları, istifte bekleme, sevkiyat gibi dış etkenlere bağlı olarak azaldığından, iç kutular çift dalga, hatta bazı yüzlerde çeşitli yardımcı malzemeler kullanılarak neme dayanıklı olarak üretilirler. Dış kutular ise liner'da genellikle beyaz veya mermerli kağıtlar kullanılarak çarpıcı baskılarla üretilirler. Özellikle geniş yüzeylere yapılan baskıların neden olduğu yüzey ezilme değeri kaybı, bu kutu türünde azalmaktadır.

FEFCO 0350 - 0351 Bulk Bin
Taneli ve toz halindeki ürünlerin ambalajında kullanılırlar. Sekizgen tüp şeklindeki yan duvarların alt ve üstüne geçirilen sekizgen tavalarla şekillendirilen bu kutu, geometrik formu nedeniyle çok büyük yükler taşıyabilir. Paletle hareket ettirilir, çemberlenerek palete sabitlenir. Toz halindeki ürünler sözkonusu olduğunda içerisinde büyük boy köruklu plastik torba kullanılır.

FEFCO 0409 Tek Parça Teleskopik Kutu
Genellikle otomatik dolum makinalarında kapatılan bu kutu, cok amaçlıdır. Dayaniklı tuketim mallarından ete kadar pek çok ürünü paketler. Üstüste istife dayanıklıdır.

FEFCO 0422 Kilitli Tava
Kalıplı kutu çeşitlerinden olan bu tava, diğer tiplerle birlikte kapalı olarak kullanıldığı gibi, otomatik dolumun sözkonusu olmadığı hallerde, kullanıcı tarafından elle katlanarak kurulan, teleskopik olarak kullanıldığında son derece dayanıklı bir ambalajdır. Genellikle şişe, kavanoz vb. ürünler için kullanılan tava; havalandırma ve tutamak yerleri eklenerek kiraz vb. meyvelerin ambalajı olarak kullanılır.

FEFCO 0451 Dört Nokta Yapıştırma Tava
Kalıpla Üretilen, dört köşesi yapıştirildiktan sonra düz olarak sevkedilen tavalardır. Başka tiplerle birleşerek kapak olarak da kullanılırlar. Kurulmaları cok kolay olup, yaygin olarak dayanıklı tüketim malları ve gıda maddeleri ambalaji olarak kullanılırlar.

FEFCO 0460 Otomatik Dolum Tavası
Kalıplı kutu çeşitlerinden olan bu tava, içki, meşrubat gibi ürünlerin ambalajlanmasında kullanılır. Kullanımı oldukça yaygın olan ekonomik bir tiptir.

FEFCO 0713 Çökme Tabanlı Kutu
Kalıpla üretilen, ekleme ve taban yapıştırması yapılıp, duz olarak sevkedilen kutulardır. Genellikle tek dalga mukavvalarla üretilirler. Tüketici ambalajı olarak kullanılırlar. Kullanım öncesi kutunun çapraz köşelelerinin ortaya doğru itilmesiyle tabanları otomatik olarak kurulur. Kapatma için ek malzeme gerektirmezler. Ofset baskılı kutuların vazgecilmez tipi olup, cam ve bunun gibi hassas ürünlerin ambalajinda kullanılırlar.

FEFCO 0900 ARA PARÇA
Oluklu mukavva kutuların en kapakları arasında kalan boşluğu doldurmak için yerleştirilen parçadır.

FEFCO 0904 Çevre Takviye
Oluklu mukavva kutunun yan yüzeylerini kuvvetlendirmek, istifleme dayanımı kazandırmak amacı ile kutu iç ölçülerine uygun olarak rillenmis parcalardir. Bu takviyelerin olukları her zaman slotter rillerine paraleldir.

FEFCO 0933 Separator
Oluklu mukavva kutuların içinde kullanılan, istenildiği kadar göz sayısında üretilen ayırıcı malzemedir. Tek tek paketlenmesi gereken ürünleri, koruyucu gözler içine alarak, aynı ambalaja güvenli olarak konulmasını saglar.

FEFCO 0970 Köşe Takviye
Oluklu mukavva kutuların köşelerini kuvvetlendirmek için kullanılan takviyelerdir.

Teşhir Kutuları
0716 dışında, FEFCO kodları ile tanımlanmayan, her kuruluşun FEFCO kutu tiplerini türeterek veya tamamen özgün tasarımlarla ürüne uygun olarak geliştirdiği kutulardır. Satış noktasında, rafta veya tezgahta ürünleri tüketiciye sunan, kısmen veya tamamen açılarak ürünün görülmesine olanak veren, reklam kampanyalarının vazgeçilmez öğeleridir.

Teşhir Standları
Buyuk mağaza zincirlerinin rağbet ettiği, bazen sadece teşhir ve tanıtma bazen de taşıma görevi üstlenen standlardır. Sadece teşhir amaçlı kullanım söz konusu olduğunda, düz olarak sevkedilen parçalardan oluşan, yerine kolay kurulan elemanlardır. İçi ürünle doldurulduktan sonra bir dış kutu ile sevkedilen, satış noktasında sadece dış kutusu çıkarılarak aynı amaç için kullanılan çeşitleri de vardir.

ambalaj iletişim

Ümit Ambalaj Şirketi

Ümit Ambalaj olarak tüm ambalaj hizmetlerini en kaliteli şekilde sağlıyoruz.