Oluklu Mukavva Nedir?

Ümit Ambalaj şirketi olarak ambalaj konusunda sizlere en iyi hizmeti vermek için çalşıyoruz.

Oluklu Mukavva Nedir?

Oluklu Mukavva Nedir? Oluklu mukavva dalgalandırılmış kağıdın (ondüle) iki mukavva arasına yapıştırılmasıyla elde edilir. Dikey kullanımda kolon gibi, yatay kullanımda kemer gibi görev yapan ondüle oluklu mukavvaya sağlamlığını kazandıran özelliktir. Dayanıklılığı yanı sıra kolay kesilip katlanıp, baskı yapılıyor olması oluklu mukavvayı ideal bir paketleme malzemesi yapar.

Oluklu Mukavva Nedir?

Oluklu Mukavva Nedir? İlk oluklu malzeme Edward G. Healy ve Edward E. Allen tarafından şapkaların iç kısımlarında kullanılmak üzere İngiltere'de üretilip 1856 yılında patenti alınmıştır. 1871 yılında Amerika'lı Albert L. Jones kağıda yapıştırdığı onduleyi cam şişeleri korumak için kullanıncaya dek "oluklu" malzeme İngiliz beyefendilerin şapkalarından dışarı çıkmamış. Bugünkü oluklu mukavva üretim sisteminin oturtulduğu ilk makina 1908 yılında Samuel Langston tarafından üretilmiş. İlk oluklu mukavva kutular posta parselleri olarak Amerika'da üretildiği için günümüzde standart kutulara "Amerikan kutu" denilmektedir.
Oluklu Mukavva, dünyada üretilişinden 83 yıl sonra ülkemizde ilk olarak İzmit'te SEKA tarafından üretilmiştir. OMÜD'e göre 2000 yılında ülkemizde 717.794 ton oluklu mukavva üretilmiştir ve sektörde 6666 kişi çalışmaktadır. Türkiye'de kişi başına düşen oluklu mukavva tüketimi yılda ortalama 11 kg dır. Ülkemiz oluklu mukavva üretiminde Avrupa'da Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere ve İspanya'dan sonra 6. sıradadır.

ambalaj iletişim

Ümit Ambalaj Şirketi

Ümit Ambalaj olarak tüm ambalaj hizmetlerini en kaliteli şekilde sağlıyoruz.